środa, 21 grudnia 2011

"Top Product Award 2011" - wyróżnienie dla JLM DPF Cleaner

JLM DPF Cleaner jest nadal nowością nie tylko na naszym rynku ale i na zachodzie co jednak nie przeszkodziło w uzyskaniu przez ten innowacyjny środek wyróżnienia ze strony Brytyjskiego magazynu motoryzacyjnego Professional Motor Magazine. W grudniowym, podsumowującym rok numerze JLM DPF Cleaner został wybrany produktem roku uzyskując tytuł "Top Product Award 2011"


środa, 16 listopada 2011

JLM Diesel Winter Mix - na zimę

Zima nadchodzi wielkimi krokami i każdy właściciel samochodu z silnikiem diesla wie co to znaczy - szczególnie biorąc pod uwagę jakość paliwa dostępnego na stacjach - dlatego może warto zainteresować się prezentowanym w tym poście produktem. Diesel Winter Mix firmy JLM to zimowy dodatek do oleju napędowego, który zapewnia ochronę przed wytrącaniem się wosku, żelowaniem i zamarzaniem układu paliwowego w temperaturach do -40°C, umożliwiając ciągłą pracę pojazdu.

JLM Diesel Winter Mix:
- zapobiega wytrącaniu się wosku i żelowaniu oleju napędowego
- obniża temperaturę zatykania się filtra pod wpływem zimna
- jest w pełni zgodny ze wszystkimi rodzajami oleju napędowego i opałowego
- ułatwia uruchomienie silnika w niskich temperaturach
- zawiera modyfikatory woskowe


Sposób użycia wygląda tak samo jak przy wszystkich środkach tego typu - poprzez dodanie 100ml na 50 litrów paliwa.

Formula PCX 5w30 - nowy olej Gulf do "francuzów"

Gulf Formula PCX 5w30 to nowoczesny olej silnikowy oparty na syntetycznych bazach dedykowany do aut francuskich ( grupa PSA - PSA Peugeot Citroen B71 2290) mający na celu zmniejszenie zużycia paliwa (ACEA A5/B5) oraz wydłużenie żywotności i zachowania sprawności układów zmniejszających emisję spalin ( ACEA C2 - filtr PDF/ FAP/ TWC). Olej ten nadaje się zarówno do silników benzynowych jak i diesla (API SM/CF) i dzięki swoim właściwościom zapewnia optymalne smarowanie nawet w niskich temperaturach.


Szczegółowe informacje dostępne są na stronie dystrybutora.

wtorek, 13 września 2011

nowość na rynku - JLM DPF Cleaner Fluid

Dobra wiadomość dla posiadaczy samochodów diesla z DPF/FAP. Na polskim rynku pojawił się innowacyjny płyn do czyszczenia filtrów cząstek stałych - JLM DPF Cleaner Fluid. Jest to najnowszy dodatek do paliwa specjalnie zaprojektowany aby poprawić wydajność i wydłużyć żywotność filtra cząstek stałych (DPF/FAP). Środek pomaga także w czyszczeniu zatkanych filtrów (kontrolka ostrzegawcza 1 stopnia) co umożliwia ich regenerację w trudnych warunkach jazdy miejskiej. 


Użycie JLM DPF Cleaner Fluid jest banalnie proste i polega na dolaniu 100 ml preparatu do 60 litrów oleju napędowego przed lub po tankowaniu. Zastosowanie JLM DPF Cleaner Fluid obniża temperaturę w jakiej mogą być wypalone cząstki sadzy będące przyczyną zapychania filtra cząstek stałych.
Dla uzyskania lepszych rezultatów zalecane jest regularne stosowanie - np. przy okazji przeglądu lub co 10000 km.

JLM DPF Cleaner Fluid:
- Zapewnia długą żywotność układów filtracyjnch
- Ułatwia pasywną regenerację w szerokim zakresie temperatur
- Zapobiega niekontrolowanej regeneracji, która może zniszczyć podłoże filtracyjne
- Zmniejsza koszty dodatkowych konserwacji


czwartek, 28 lipca 2011

Pamiętajmy o filtrach

W każdym samochodzie znajdziemy filtry odpowiedzialne za odsiewanie zanieczyszczeń, które czyhają  na nasze auta z różnych stron zmniejszając ich osiągi (filtr oleju, paliwa i powietrza) jak i komfort jazdy (filtr kabinowy). 

Filtr olejowy ma za zadanie utrzymywać olej silnikowy w należytym stanie między jego wymianami  filtrując pozostałości po niespalonym paliwie, produkty utleniania, termiczny rozkład, spalanie oleju, pył i cząstki metali. Filtr ten oczywiście wymieniany jest zawsze przy okazji wymiany oleju.


Filtr paliwa ma za zadanie zatrzymać zanieczyszczenie znajdujące się w paliwie zanim trafi ono do silnika co jest ważne dla każdego kto zna nasze realia, które często zmuszają do jego wymiany przed normalnym/planowym terminem.


Filtr powietrza ma za zadanie oczyścić z zanieczyszczeń (pyły, sadza, szczątki organiczne) powietrze zasysane przez silnik. Jego wymiana jest ważna ponieważ jego stan tak samo jak dwóch poprzednich wpływa na spadek osiągów silnika.



Filtr kabinowy/przeciwpyłowy odpowiada za komfort podróżowania ponieważ filtruje powietrze, które trafia do kabiny samochodu. 

źródło zdjęć: www.filtron.pl

środa, 11 maja 2011

Wymiana części samochodowych

Każdy z kierowców prędzej czy później musi liczyć się z naprawą samochodu. Powodów może być wiele: nieodpowiednia eksploatacja auta, stłuczka, czy też nasz pojazd stał się obiektem zainteresowania wandali. Są to nie tylko sytuacje denerwujące, lecz także związane z kosztami.
Wówczas pojawia się dylemat: jak dobrze zainwestować pieniądze w zakup części?


Zasadniczo największym wydatkiem stają się koszty robocizny i oczywiście samych elementów. Jeżeli sami jesteśmy ekspertami  w tej dziedzinie, to obejdzie się bez większych problemów... gorzej jeżeli takich umiejętności nie posiadamy.  Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak szukać alternatywnych możliwości zoszczędzenia kilku groszy przy zakupie samych części.

Internet jak najbardziej daje taką możliwość. Wielu renomowanych dilerów części samochodowych prowadzi swoją działalność również w sieci. Dzięki temu konsumenci mają możliwość znalezienia potrzebnej części po znacznie niższej cenie. Jednak Internet ma też bardzo dużą wadę – ogromny nawał informacji może spowodować, że stracimy orientację. Przede wszystkim jeżeli szukamy części pasujących do danego typu samochodu, po niskiej cenie i dodatkowo instrukcji montażowych, może nam to zająć wiele godzin. 

Dlatego też warto jest korzystać z usług wyszukiwarek internetowych, które specjalizują się wyłącznie w branży motoryzacyjnej. Dzięki temu można szybko i bez komplikacji znaleźć odpowiedni produkt w atrakcyjnej cenie oraz pozostałe niezbędne informacje. Dodatkowa opcja umożliwiająca wyszukiwanie części na podstawie danego modelu samochodu gwarantuje nam pewność udanych zakupów – szybko, tanio i bez problemów.

czwartek, 14 kwietnia 2011

Płyn chłodniczy

Systematyczna wymiana oleju jest praktycznie odruchem bezwarunkowym kierowcy, który dba o swoje auto ale już nie każdy pamięta o zwróceniu uwagi na stan - ilościowy jak i jakościowy - płynu chłodniczego. 



Płyn chłodniczy odpowiedzialny jest za odprowadzanie ciepła z silnika podczas jego spalania ale od stosowanej kiedyś w tym celu wody różni się tym że posiada dodatki:
- antykorozyjne - chronią przed powstawaniem korozji, która może spowodować zablokowanie chłodnicy i/lub problemy z pompą wodną.
- przeciwpienne - zapobiegają tworzeniu się pęcherzy powietrza, które są izolatorami zwiększającymi wewnętrzne ciepło w płynie chłodniczym a także w silniku.
- smarujące - chronią i smarują pompę wodną w celu zabezpieczenia jej przed zużyciem, nieszczelnością i głośną pracą.

Podstawowe funkcje płynu chłodniczego to:
- dobre odprowadzanie ciepła,
- niska lepkość,
- niska temperatura płynności -40°C
- zwiększenie temperatury wrzenia 120-125°C
- stabilność utleniająca i korozyjna
- nieszkodliwość dla części gumowych i plastikowych

Na rynku dostępne są płyny chłodnicze w postaci:
- koncentratów - zawierają 90-95% glikolu etylenowego i 10-5% dodatków i są mieszane w odpowiedniej proporcji (w naszej strefie klimatycznej zalecane jest 50/50) z wodą destylowaną.
- płynów chłodniczych - gotowa mieszanka koncentratu i wody destylowanej w stosunku 50/50 (dla temperatury płynności ok. -40°C)

środa, 6 kwietnia 2011

Olej do silnika z pompowtryskiem

Pompowtryskiwacz jako element dość czuły na paliwo i olej silnikowy wymaga specjalnej uwagi. Jest on smarowany i chłodzony olejem, a przy wytwarzaniu dużego ciśnienia paliwa  i jednocześnie przy niewielkim ruchu dźwigni potrzebuje optymalnego smarowania wałka rozrządu i rolki . W związku z tym Volkswagen  zaleca do tego typu silników oleje posiadające aprobatę/spełniające normę VW 505.01, VW 506.01 lub 507.00.


Przykład olejów do silników diesla z pompowtryskiem dostępnych w Polsce:

dla VW 505.01 - olej do silników diesla wyposażonych w pompowtryskiwacze o standardowym interwale wymiany.
- BP Visco 5000 C 5w40
- Castrol Edge Turbo Diesel 5w40
- Gulf Formula ULE 5w40 / Gulf Formula ULE 5w30
- Havoline Ultra S 5w40
- K2 Texar Ultra 100% Synthetic 5w40
- Lotos Quazar 5w40 / Lotos Quazar 5w30
- Millers Oils Trident 5w40 LL
- Motul Specific 505.01 5w40
- Orlen Platinum Synthetic V 5w40
- Petronas Syntium 3000 AV 5w40
- Total Quartz Ineo MC3 5w40 / Total Quartz Ineo 5w30
- Valvoline DuraBlend 5w40 / Valvoline SynPower MST 5w30

dla VW 506.01 - olej do silników diesla wyposażonych w pompowtryskiwacze o wydłużonym interwale wymiany.
- Gulf Formula FE 0w30
- Havoline 506.01 0w30
- Motul Specific 506.01 0w30
- Shell Helix Ultra AW 0w30

dla VW 507.00 - olej do silników diesla wyposażonych w filtr cząstek stałych (DPF) i/lub pompowtryskiwacze o wydłużonym interwale wymiany.
- Castrol Edge 5w30
- Fuchs Titan GT1 Pro C3 5w30 XTL
- Gulf Formula GVX 5w30
- Motul Specific 504.00/507.00 5w30
- Petronas Syntium 5000 AV 5w30
- Shell Helix Ultra AV-L 5w30
- Tedex Synthetic Premium Motor Oil 5w30
- Total Quartz Ineo 504/507 5w30
- Valvoline SynPower XL-III 5w30

Ostrzeżenie: oleje te mogą być nieodpowiednie dla niektórych typów silników. W razie wątpliwości należy sprawdzić instrukcję, lub poradnik właściciela.

Zapraszam również do artykułu dotyczącego olejów do silników z filtrem cząstek stałych DPF/FAF - link

sobota, 2 kwietnia 2011

Symbole na oponie - mała ściąga

Z założenia niniejszy blog poświęcony miał być wyłącznie informacjom dotyczącym olejom, smarom i innym płynom stosowanym w naszych pojazdach mechanicznych ale dwa razy do roku nadchodzi taki moment w życiu odpowiedzialnego kierowcy kiedy trzeba zwrócić szczególną uwagę na element samochodu za pomocą którego mamy kontakt z jezdnią. Opony i ich wymiana, odpowiednio do okresu, na "letnie" lub "zimowe" weszła już chyba w krew większości posiadaczy aut ale nadal oznaczenia na nich stosowane często są dość tajemnicze. Oto więc mała ściąga symbolów jakie możemy znaleźć na oponie.


- 205 - szerokość opony w milimetrach
- 60 - proporcje opony (stosunek wysokości do szerokości w %)
- R16 - średnica felgi w calach
- 92 - indeks nośności (maksymalne obciążenie jednej opony)
- H - indeks prędkości (prędkość maksymalna dla opony)


Na oponie znajdziemy też:
- datę produkcji 
- oznaczenia eksploatacyjne (w tym rodzaj opony - zimowy/letni)
- oznaczenia dla opon wzmacnianych (dla zwiększonego ciężaru)
- oznaczenia dotyczące montażu (kierunek toczenia)

Od 2012 roku wejdą nowe, dodatkowe oznakowania opon zawierające dane dotyczące energooszczędności (opory toczenia) i głośności (hałas generowany przez oponę) i przyczepności na mokrej nawierzchni.


Przy wyborze odpowiedniej opony i jej właściwego ciśnienia powietrza w niej należy kierować się wskazówkami producenta samochodu. Należy również pamiętać o jej stopniowym zużywaniu się podczas eksploatacji (ścieranie bieżnika i inne uszkodzenia mechaniczne).

poniedziałek, 28 marca 2011

Przegląd rynku olejowego w Polsce

Dzięki uprzejmości internetowego serwisu branżowego "Auto Naprawa" przedstawiam poniżej link do listy olejów silnikowych, przekładniowych i innych dostępnych w naszym kraju. Tabele zawierają najbardziej popularne marki olejowe (takie jak Gulf, Liqui Moly, Lotos, Mobil, Orlen, Shell, Texaco, Total czy Valvoline)  oraz ich aktualną ofertę z uwzględnieniem norm SAE, API, ACEA dla poszczególnych olejów.


piątek, 18 marca 2011

Eksploatacja olejów silnikowych

Właściwe działanie silnika naszego auta zależy od jego smarowania właściwie dobranym olejem, który zapewnia prawidłową jego pracę w każdych warunkach. Z czasem jednak nawet najlepszy olej traci swoje właściwości dodatkowo nabierając szereg zanieczyszczeń  których źródłem może być:
- utlenianie
- spalanie oleju
- cząstki metali
- paliwo i jego niepełne spalanie
- pył
- woda

Dlatego tak ważna jest regularna wymiana oleju w silniku. Interwał wymiany w nowoczesnych samochodach wynika ze wskazań producenta auta i wynosi od 15 tyś km do 50 tyś km (oleje typu long life). Jeżeli w instrukcji obsługi nie mamy takich danych standardem jest wymiana co 10 tyś km lub co jeden rok. Dodatkowo częsta jazda na krótkich odcinkach lub w ciężkich warunkach może skrócić okres wymiany.

Chociaż nowoczesne pojazdy są wyposażone w sygnalizację informującą o niskim poziomie oleju warto dla własnego dobra samemu sprawdzać jego poziom co jakiś czas (np. 2 tyś km) i dodatkowo przed wyruszeniem w dłuższą trasę. Jeżeli przy takim sprawdzaniu poziomu oleju na bagnecie zauważymy jego braki to nie ma co od razu wpadać w panikę ponieważ każdy silnik zużywa niewielkie ilości - 0,05-0,3 litra na 1000 km. Braki takie można uzupełniać olejem dowolnej marki (nie zawsze mamy możliwość zakupu tego czym mamy zalany silnik) byle by był on tej samej klasy jakościowej - oleje w swoich klasach jakościowych są ze sobą z reguły mieszalne. Przy uzupełnianiu oleju należy kontrolować stale jego poziom ponieważ nadmiar, który nie jest może tak niebezpieczny jak niedobór również jest niekorzystny - szczególnie dla aut z katalizatorem.
 

środa, 9 marca 2011

Oleje silnikowe do silników Euro 4 i Euro 5 - z filtrem cząstek stałych (DPF / FAP) lub trójdrożnym katalizatorem (TWC)

Zmniejszenie energochłonności samochodu i co raz bardziej wymagające normy ochrony środowiska stanowione w kolejnych dyrektywach wydawanych przez Unię Europejską stanowią wyzwanie dla konstruktorów nowych pojazdów, którzy chcąc sprostać tym wymaganiom wprowadzają nowe technologie.
Jeżeli auto zostało wyposażone w filtr cząstek stałych (DPF / FAP) lub w trójdrożny katalizator (TWC) to w silniku powinien być stosowany dedykowany dla tego typu silników olej. Są to zwykle syntetyczne oleje ze średnią zawartością zawartością popiołów siarczanych, fosforu i siarki (mid SAPS) oraz oleje niskopopiołowe (low SAPS) o lepkości 5w30, które przedłużają trwałość wymienionych powyżej układów obróbki/spalania spalin.
     
Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów wprowadziło specjalne normy dla silników Diesla, z układami oczyszczania spalin, jak i silników benzynowych z katalizatorami - ACEA C1/C2/C3/C4. W tej chwili każda licząca się marka olejowa posiada w swojej ofercie takie oleje ale żeby być pewnym co do przydatności konkretnego oleju warto sprawdzić za pomocą aprobat producenta samochodu wymagania, jakie dany olej musi spełniać.

Klasyfikacja ACEA dla kategorii silników wyposażonych w system wtórnej obróbki spalin - "C":
C1 - oleje low SAPS dla silników wymagających olejów o niskim stopniu lepkości HTHS wiekszej od 2,9MPa.s spełniające wymagania Euro IV
C2 - oleje mid SAPS dla silników wymagających olejów o niskim stopniu lepkości większej od 2,9MPa.s spełniające wymagania Euro IV
C3 - oleje mid SAPS dla silników wymagających olejów o HTHS wyższym niż 3,5MPa.s i spełniających wymagania Euro IV
C4 - oleje low SAPS dla silników wymagających olejów o HTHS wyższym niż 3,5MPa.s i spełniające wymagania Euro IV.

Jak widać oleje z grupy "C" dzielą się nie tylko według obniżonej zawartości SAPS (mid lub low) ale także lepkością w temperaturze 150 stopni (HTHS). Niski HTHS ma za zadanie obniżenie zużycia paliwa natomiast wysoki zwiększenie ochrony silnika.



Przykłady dostępnych na rynku olejów z tymi aprobatami:

ACEA C1 (wymagane np. w silnikach marki Mazda 5 i 6 z DPF oraz Ford gdzie wymagana jest norma M2C 943-B):
- Castrol SLX Prof Power C1 5w30
- Gulf Formula EFE 5w30
- Motul 8100 Eco-Clean Plus C1 5w30
- Millers Oil XF Longlife C1 5w30

ACEA C2 (wymagane np. w silnikach HDI grupy PSA z FAP, Toyota, Honda i Subaru z DPF)
- Castrol Magnatec Proffesional C2 5w30  
- Gulf Formula LEF 5w30
- Millers Oil XP Longlife C2 5w30
- Motul 8100 Eco-Clean Plus C2 5w30
- Shell Helix Ultra Extra 5w30 
- Total Quartz Ineo ECS 5w30
- Valvoline SynPower ENV C2 5w30  

ACEA C3 (wymagane np. w silnikach Nissana, Renault, Suzuki, Fiat i KIA z DPF oraz Volkswagena, Audi, Skoda i Seat z DPF gdzie wymagana jest norma VW 504.00 i VW 507.00)
- BP Visco 7000 5w30
- Castrol Edge 5w30 
- Gulf Formula ULE 5w30 (Gulf Formula GVX 5w30 dla normy VW 504.00/507.00)
- Lotos Quazar C3 5w30 
- Millers Oil XP Longlife C3 5w30
- Mobil Synt S Special V C3 5w30 (Mobil 1 ESP Formula 5W-30 dla normy VW 504.00/507.00)
- Motul 8100 X-Clean C3 5w30 (Motul Specific 504.00/507.00 5w30 dla normy VW 504.00/507.00)
- Shell Helix Ultra Extra 5w30 
- Total Quartz Ineo MC3 5w30 (Total Quartz Ineo 504/507 dla normy VW 504.00/507.00)
   
ACEA C4 (wymagane np. w silnikach Renault 2.0 DCI z DPF i innych gdzie wymagana jest norma RN 0720)
- Castrol SLX Prof Power C4 5w30
- Gulf Formula RNX 5w30
- Millers Oil XP Longlife C4 5w30
- Motul Specific 0720 5w30

Ostrzeżenie: oleje te mogą być nieodpowiednie dla niektórych typów silników. W razie wątpliwości należy sprawdzić instrukcję, lub poradnik właściciela.


 Zapraszam również do artykułu dotyczącego olejów do silników z pompowtryskiem - link

poniedziałek, 7 marca 2011

Oleje do automatycznych skrzyń biegow (ATF)

Automatyczne skrzynie biegów mają opinie bardziej awaryjnych od tradycyjnych-ręcznych ale wzięła się ona przeważnie z nieznajomości zasad serwisowania i użytkowania tej przekładni. Jednym z ważnych elementów mogących wydłużyć czas bezstresowej jazdy z taką skrzynią biegów jest właściwy dobór oleju do niej oraz terminowa jego wymiana. Jeżeli przekładnia ma działać długo i bezawaryjnie, to w większości modeli pierwszą wymianę oleju należy przeprowadzić po przebiegu ok. 60-100 tys. km, a każdej następne już co ok. 30-40 tys. km.

Prawidłowo dobrany olej ATF ma za zadanie:
- smarowanie wszystkich elementów
- odprowadzanie ciepła
- wytwarzanie ciśnienia niezbędnego do sterowania skrzynią
- chronienie przed korozją i zużyciem
- tłumienie hałasu i drgań - eliminowanie poślizgów

Wybór oleju w pierwszej kolejności zależy od rodzaju automatycznej skrzyni w naszym aucie, z pośród których wyróżniamy:
- AT - tradycyjna automatyczna skrzynia biegów
- AMT i DCT - sekwencyjne skrzynie biegów
- CVT - bezstopniowa automatyczna skrzynia biegów o ciągłej zmianie przełożenia.

Każda z tych przekładni ma inną charakterystykę i wymaga innego oleju, dedykowanego specjalnie dla niej, odpowiadającego specyfikacjom i normom producenta pojazdu. Podstawową specyfikacją jakościową, używaną niemal jako synonim dla "oleju do automatycznej skrzyni biegów" jest Dexron  - DX II, DX III, DX VI (General Motors). Innymi często spotykanymi specyfikacjami są Mercon (Ford) i ZF(Daimler Chrysler). Poza wymienionymi specyfikacjami możemy spotkać się, głównie w autoryzowanych serwisach, z olejami produkowanymi specjalnie przez i pod określonych producentów samochodów - na rynku pojawiają się jednak alternatywne oleje, które są z nimi zgodne i tańsze.
Przykładem niech będzie Gulf Multi-Vehicle ATF, który jest między innymi zgodny z Audi G 052 025-A2/ G-052-162-A1, BMW (AE) LT 71141-ZF5/7045E (3 series) ETL-8072B (5 series), Ford FNR5, Honda ATF-Z1, Hyundai SP-II/SP-III, Mazda ATF-MIII/MV, Mitsubishi Diamond SP-II/SP-III, NIssan Matic (D, J, K, S), Subaru ATF-HP, Toyota T-III/T-IV, Volvo 97340/97341 i VW G 052 025-A2/ G 052-162-A1.

Całkowicie inny olej jest natomiast wymagany w przekładniach bezstopniowych CVT, które przenoszą napęd za pomocą stalowych łańcuchów lub pasków transmisyjnych. Oleje do tego typu  oferowane do niedawna wyłącznie w autoryzowanych stacjach obsługi marek, które wyposażyły swoje modele w ten rodzaj automatycznych skrzyń biegów (Nissan, Ford, Mercedes, BMW, Volkswagen, Audi, Mitsubishi, Suzuki, Fiat, Jeep oraz liczne quady i skutery) mają w nazwie skrót "CVT" i są już w ofercie wybranych producentów np:
- Castrol Transmax A CVT
- Fuchs Titan ATF CVT (MB 236.20, VW TL 521 80/G 052 180)
- Gulf CVT Fluid (MB 236.20, Ford M2C928-A, BMW 83 22 0 136 375/83 22 0 429  154, VW TL 521 80/G 052 180)
- Ravenol ATF CVT (MB 236.20, VW G 052 180)


przykładowe oleje ATF

środa, 2 marca 2011

Samochodowe oleje przekładniowe

Elementy odpowiedzialne w naszych samochodach za przeniesienie mocy pojazdów wykonują ciężką i skomplikowaną pracę, która wymaga odpowiednich warunków. Te gwarantują właściwie  dobrane oleje przekładniowe. 

Do podstawowych funkcji olejów przekładniowych zalicza się:
- smarowanie elementów przekładni
- chronienie przed zatarciem i zużyciem
- chronienie przed korozją
- odprowadzanie ciepła
- tłumienie drgań i hałasu

Oleje przekładniowe powstają na mineralnej lub/i syntetycznej bazie olejowej i zawierają dodatki, które mają za zadanie działać przeciwzatarciowo (EP), antykorozyjnie oraz muszą wpływać na neutralność oleju względem materiałów z których wykonane są elementy przekładni.

Wybór lepkości oleju przekładniowego opiera się na temperaturach otoczenia w jakich będzie on użytkowany i wyrażony jest za pomocą specyfikacji SAE (np. 80w90). Przeważnie w samochodach stosuje się oleje wielosezonowe, o następujących oznaczeniach SAE:
- 75w90 – oleje wielosezonowe o lepkości kinematycznej w temperaturze 100o C i temperaturze krzepnięcia ok. -45o C
- 80w90 – oleje wielosezonowe o lepkości kinematycznej w temperaturze 100o C i temperaturze krzepnięcia ok. -25o C
- 85w140 – oleje wielosezonowe o lepkości kinematycznej w temperaturze100o C i temperaturze krzepnięcia ok. -12o C

O jakości oleju przekładniowego świadczy jego klasa jakościowa API. Klasyfikacja API dla olejów przekładniowych składa się z oznaczenia literowego GL i liczb od 1 do 6 oznaczających ich klasę. Najczęściej spotykane i wykorzystywane są dwie klasy:
-GL-4 to oleje mineralne o zwiększonej ilości dodatków typu EP i innych dodatków uszlachetniających, zalecane do przekładni hipoidalnych, pracujących w zmiennych warunkach
-GL-5 to oleje mineralne wysokiej jakości o bardzo dobrych własnościach smarnych, przeznaczone do przekładni hipoidalnych, pracujących w ciężkich warunkach.

Samochodowe oleje przekładniowe dzieli się na te stosowane w:
- skrzyniach biegów - najczęściej są to oleje o klasach lepkości 75w80, 75w90 i 80w90
- mostach napędowych - najczęściej są to oleje o klasach lepkości 80w90 i 85w140

podobnie jak przy olejach silnikowych - jest w czym wybierać

sobota, 26 lutego 2011

"Dobierz olej" czyli jak wybrać najlepszy olej silnikowy?

Na naszym rynku występuję wiele marek olejów samochodowych - silnikowych, przekładniowych i innych - bardziej lub mniej znanych u nas producentów. Przy czym to że dana nazwa nam nic nie mówi nie oznacza to że olej jest gorszej jakości czy też trafiliśmy na "firmę krzak" ponieważ na świecie jest wiele znanych i uznanych marek które dopiero co wchodzą na nasz rynek lub jeszcze do nas nie dotarły - wystarczy tylko trochę poszukać w internecie. Polski rynek olejowy opanowany jest przez głównych graczy, którzy funkcjonują tu od wielu lat.  Każdy z nich przekonuje nas że to jego właśnie jest najlepszy dla naszego samochodu. Czy jednak kolorowa, dynamiczna i głośna reklama powinna być wyznacznikiem jakości i głównym impulsem w wyborze przez nas oleju? Aby wybrać dobry olej i  nie przepłacić wystarczy poświęcić trochę czasu żeby porównać ofertę i zwrócić uwagę na informację umieszczone na opakowaniach wszystkich producentów o normach (SAE, API, ACEA), dopuszczeniach oraz oficjalnych aprobatach producentów samochodów, o których pisałem w poprzednich postach.

olejowy zawrót głowy - jak widać jest z czego wybierać
Dodatkowo pomocne w doborze oleju i wymaganej jego ilości dla konkretnego modelu samochodu mogą być narzędzia dostępne na stronach internetowych producentów olejów - zakładki typu "dobierz olej".

sobota, 19 lutego 2011

Aprobaty producentów samochodowych dla olejów silnikowych

Poza wspomnianymi oznaczeniami i normami przy wyborze oleju silnikowego, szczególnie w przypadku nowszych modeli aut gdzie stosowane są oleje syntetyczne należy zwrócić uwagę na wymogi ich producentów, które zostały opracowane przez nich dla zapewnienia optymalnej pracy silnika. Oleje które spełniają te wymagania otrzymują oficjalne aprobaty lub spełniają wymagane normy. Do najczęściej występujących w autach osobowych norm należą:
   
- Mercedes Benz MB 229.1 - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych (minimalna jakość ACEA A2/B2)
- Mercedes Benz MB 229.3 - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych (minimalna jakość ACEA A3/B4)
- Mercedes Benz MB 229.31- olej do silników typu diesel nowej generacji z filtrem cząstek stałych ( mid. SAPS)
- Mercedes Benz MB 229.5 - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych z systemem ASSYST (minimalna jakość ACEA A3/B4)
- Mercedes Benz MB 229.51 - do silników benzynowych i typu diesel nowej generacji ( mid. SAPS)

- VW 500.00 - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych 
- VW 502.00 - olej do silników benzynowych o wysokich osiągach
- VW 503.00 - olej do silników benzynowych z wydłużonym okresem wymian
- VW 504.00 - olej do silników benzynowych spełniających wymagania normy Euro IV 
- VW 505.00 - olej do silników wysokoprężnych z intercoolerem
- VW 505.01 - olej do silników wysokoprężnych z pompowtryskiwaczem
- VW 506.00 - olej do silników wysokoprężnych z wydłużonym okresem wymiany
- VW 506.01 - olej do silników wysokoprężnych z wydłużonym okresem wymiany z pompowtryskiwaczem
- VW 507.00 - olej do silników wysokoprężnych spełniających wymagania normy Euro IV

- BMW Longlife LL-98 - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych (minimalna jakość A3/B3)
- BMW Longlife LL-01 - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych (minimalna jakość A3/B4)
- BMW Longlife LL-04 - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych (minimalna jakość A3/B4). Olej spełnia wymogi ACEA C3 i zalecany jest do aut z filtrami cząstek stałych (mid SAPS)
- GM-LL-A-025 - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych (minimalna jakość A3/B4)
- GM-LL-B-025 - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych (minimalna jakość A3/B4)
- Ford M2C 913-A - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych (minimalna jakość A1/B1)
- Ford M2C 913-B - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych (minimalna jakość A1/B1)
- Ford M2C 917-A - wymogi specyfikacji są takie same jak przy VW 505.01
- Ford M2C 934-B - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych  (minimalna jakość A5/B5/C1). Olej spełnia wymogi ACEA C1 i zalecany jest do aut z filtrami cząstek stałych (low SAPS)
- Renault RN 0700 - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych
- Renault RN 0710 - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych
- Renault RN 0720 - olej do silników benzynowych i wysokoprężnych (z filtrem cząstek stałych DPF)


Producenci wciąż jednak podnoszę poprzeczkę wprowadzając nowe aprobaty i normy, których aktualną listę można znaleźć tutaj

piątek, 18 lutego 2011

Oznaczenia i normy olejowe

SAE
Każdy olej czy to mineralny, półsyntetyczny czy syntetyczny możemy rozróżnić za pomocą różnych oznaczeń na opakowaniu. Jak podstawowe oznaczenie stosuje się klasę lepkości oleju według SAE. Na każdej butelce z olejem możemy zobaczyć oznaczenia tj. 5W-30, 10W-40 czy 15W-40. Jednak jakość oleju określają nam inne oznaczenia, zawsze umieszczone na opakowaniu lecz nie zawsze zrozumiałe przez kupującego.
SAE (Society of Automotive Engineers = Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych) Instytucja odpowiedzialna za normy przemysłu samochodowego USA (paliwa, oleje, parametry świateł, standaryzacja elementów), zwykle odmienne od przyjętych w Europie niemieckich norm DIN. W przemyśle olejowym SAE określa stopnie lepkości w warunkach wysokich oraz niskich temperatur. Przeważnie na opakowaniu oleju widzimy duże oznaczenie, np. 15W-40. Jest to oznaczenie instytutu SAE które informuje nas między innymi o tym, że olej jest wielosezonowy. Jeżeli spotkamy olej jedynie z oznaczeniem, np. 15W lub 40 to oznacza, że olej jest jednosezonowy (zimowy lub letni).
I tak olej silnikowy SAE 5W-30 – pierwsza cyfra opisuje „płynność w niskich temperaturach. Im niższa jest wartość tej cyfry, tym lepiej dany olej silnikowy zachowuje się w niskich temperaturach, tzn. odpowiednio szybko dociera do ważnych węzłów tarcia w silniku. Druga z liczb informuje o zdolności smarowania w wysokich temperaturach. Obie wartości odnoszą się do temperatur zewnętrznych.

API
Amerykański Instytut Naftowy (American Petroleum Institute) jest zrzeszeniem branżowym producentów ropy naftowej. Jego członkami jest 400 spółek działających w branży, które zajmują się m.in. produkcją, rafinacją i zaopatrzeniem w ropę, eksploatacją rurociągów naftowych czy transportem morskim. Instytut opracowuje normy , które podążają za rozwojem potrzeb amerykańskich konstruktorów samochodów. Każda nowa specyfikacja odpowiada zaostrzeniu poziomu wymagań dla danego środka smarującego. 
API oznacza normy kombinacjami liter. W oleju SL/CF "S" oznacza, że nadaje się on do silników benzynowych, a druga litera to klasa jakości - im dalsza litera alfabetu, tym wyższa jakość (najwyższa obecnie wartość to M). Oznaczenie "C" świadczy o przydatności oleju do silników Diesla. Najwyższa klasa to CJ.

ACEA
ACEA (Association des Constructeurs Europeens d'Automobiles) w tłumaczeniu na Polski oznacza Asocjacja Europejskich Konstruktorów Samochodowych. Klasyfikacja ACEA zastąpiła wcześniejsze i nieważne już normy CCMC (Komitet Konstruktorów Wspólnego Rynku). Normy ACEA określają specyfikacje, oparte na testach wykonywanych na silnikach europejskich konstruktorów samochodów.
Według klasyfikacji ACEA oleje silnikowe dzielimy na:
A - do silników benzynowych
B - do lekkich silników Diesla
C - oleje kompatybilne z systemem katalitycznym dla silników benzynowych i Diesla z wtórnym obiegiem spalin i o niskiej zawartości siarki, fosforu i popiołów siarczanych (SAPS)
E - do mocno obciążonych silników Diesla

Klasyfikacja ACEA A:
ACEA A1 -
Jakość standardowa.  
ACEA A2 - Wysoka jakość standardowa.  
ACEA A3 - Wyższa jakość zachowania w stosunku do temperatury oraz oksydacji.
ACEA A4 - Kategoria zarezerwowana dla przyszłych konstrukcji silników benzynowych wyposażonych w bezpośredni system wtrysku paliwa.
ACEA A5 - Oleje silnikowe dające możliwość redukcji konsumpcji paliwa oraz umożliwiające wydłużenie rekomendowanych przez producentów przebiegów między obsługowych. 

Klasyfikacja ACEA B
:
ACEA B1 - Jakość podstawowa.
ACEA B2 - Wysoka jakość standardowa.
ACEA B3 - Wyższa nośność sadzy oraz ochrona przed zatarciem.
ACEA B4 - Dla silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa.
ACEA B5 - Najwyższa jakość gwarantująca maksymalną oszczędność paliwa. 

Klasyfikacja ACEA A/B:
ACEA A1/B1
- Olej przeznaczony do użycia w silnikach benzynowych i silnikach wysokoprężnych lekkich samochodów ciężarowych. Olej przeznaczony szczególnie do stosowania dla silników wykorzystujących oleje o niskim tarciu i niskiej lepkości o HTHS od 2,9 do 3,5MPa.s. - Ford, Mazda. Oleje te mogą być nieodpowiednie do użycia w niektórych typach silników. W razie wątpliwości należy sprawdzić instrukcję, lub poradnik właściciela.
ACEA A3/B3 -  Stabilny, utrzymujący właściwości olej, przeznaczony do użycia w silnikach benzynowych samochodów osobowych o wysokich charakterystykach pracy, oraz silnikach wysokoprężnych lekkich samochodów ciężarowych i/ lub przedłużonych przedziałach czasu wymiany oleju tam, gdzie podane jest to przez producentów silników i/ lub silnikach wykorzystujących przez cały rok oleje o niskim stopniu lepkości i/ lub dla silników o ciężkich warunków pracy, zgodnie z zaleceniami producenta silnika.
ACEA A3/B4 -  Stabilny, utrzymujący właściwości olej do stosowania w silnikach benzynowych i silnikach wysokoprężnych o bezpośrednim wtrysku (common rail) o wysokich charakterystykach pracy, jednak odpowiedni również dla zastosowań opisanych w punkcie A3/B3. Oleje klasy A3/B4
mogą być stosowane na dłuższe interwały wymiany - (wydłużony przebieg).
ACEA A5/B5 -  Stabilny, utrzymujący właściwości olej do stosowania w przypadku dłuższych przerw w wymianie oleju w silnikach benzynowych o wysokich charakterystykach pracy, oraz w silnikach wysokoprężnych samochodów osobowych, a także lekkich samochodów ciężarowych przeznaczonych do stosowania olejów o niskiej lepkości o HTHS od 2,9 do 3,5MPa.s. Oleje klasy A5/B5 mogą być stosowane na dłuższe interwały wymiany - (wydłużony przebieg). Oleje te mogą być nieodpowiednie dla niektórych typów silników. W razie wątpliwości należy sprawdzić instrukcję, lub poradnik właściciela. 

 

Klasyfikacja ACEA C:
ACEA C1 -  Stabilny, utrzymujący właściwości olej odpowiedni dla katalizatorów w pojazdach z DPF i TWC w silnikach samochodów osobowych o wysokich charakterystykach pracy, oraz silnikach wysokoprężnych lekkich samochodów ciężarowych, a także silnikach benzynowych wymagających olejów o niskich wartościach SAPS (low SAPS) i HTHS wyższym, niż 2,9MPa.s. Oleje te przedłużają żywotność DPF i TWC.
Ostrzeżenie: oleje te mogą być nieodpowiednie dla niektórych typów silników. W razie wątpliwości należy sprawdzić instrukcję, lub poradnik właściciela.
ACEA C2 -  Stabilny, utrzymujący właściwości olej odpowiedni dla katalizatorów w pojazdach z DPF i TWC w silnikach samochodów osobowych o wysokich charakterystykach pracy, oraz silnikach wysokoprężnych lekkich samochodów ciężarowych, a także w silnikach benzynowych, wymagających olejów o średnich wartościach SAPS (mid SAPS) które mogą stosować oleje o niskim stopniu tarcia i niskiej lepkości o HTHS wyższym, niż 2,9MPa.s. Oleje te zwiększają żywotność DPF i TWC, oraz zapewniają korzyści wynikające z ekonomicznego spalania.
Ostrzeżenie: oleje te mogą być nieodpowiednie dla niektórych typów silników. W razie wątpliwości należy sprawdzić instrukcję, lub poradnik właściciela.
ACEA C3 -  Stabilny, utrzymujący właściwości olej odpowiedni dla katalizatorów w pojazdach z DPF i TWC w silnikach samochodów osobowych o wysokich charakterystykach pracy, oraz silnikach wysokoprężnych lekkich samochodów ciężarowych, a także w silnikach benzynowych. wymagających olejów o średnich wartościach SAPS (mid SAPS) i HTHS wyższym, niż 3,5MPa.s. Oleje te przedłużają żywotność DPF i TWC.
Ostrzeżenie: oleje te mogą być nieodpowiednie dla niektórych typów silników. W razie wątpliwości należy sprawdzić instrukcję, lub poradnik właściciela.
ACEA C4 -  Stabilny, utrzymujący właściwości olej odpowiedni dla katalizatorów w pojazdach z DPF i TWC w silnikach samochodów osobowych o wysokich charakterystykach pracy, oraz silnikach wysokoprężnych lekkich samochodów ciężarowych, a także silnikach benzynowych wymagających olejów o niskich wartościach SAPS (low SAPS) i HTHS wyższym, niż 3,5MPa.s. Oleje te przedłużają żywotność DPF i TWC.
Ostrzeżenie: oleje te mogą być nieodpowiednie dla niektórych typów silników. W razie wątpliwości należy sprawdzić instrukcję, lub poradnik właściciela.


Poza wspomnianymi oznaczeniami i normami przy wyborze oleju silnikowego, szczególnie w przypadku nowszych modeli aut gdzie stosowane są oleje syntetyczne należy zwrócić uwagę na wymogi ich producentów, które zostały opracowane przez nich dla zapewnienia optymalnej pracy silnika. Oleje które spełniają te wymagania otrzymują oficjalne aprobaty lub spełniają wymagane normy. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj i tutaj.
 
źródło: www.gulf.pl

Rodzeje olejów silnikowych

Jak już wspomniałem większość olejów silnikowych składa się z mieszaniny oleju bazowego oraz specjalnych dodatków uszlachetniających. Ich procentowy dobór może się różnić w zależności od producenta czy zastosowania gotowego oleju.
Na rynku u wszystkich znanych producentów występują trzy główne typy olejów: mineralne, pół syntetyczne oraz syntetyczne. Poniżej opiszę krótko każdy z nich.

Oleje syntetyczne otrzymywane są na drodze syntezy chemicznej. Charakteryzują się dużo większą odpornością na utlenianie w wysokich temperaturach niż oleje mineralne, dzięki czemu mają mniejszą skłonność do tworzenia szlamów i osadów w silniku. Ułatwiają także rozruch silnika w niskich temperaturach i szybciej docierają do poszczególnych punktów smarowania. Jeżeli używamy oleju mineralnego w żadnym wypadku nie powinniśmy zmieniać oleju na syntetyczny lub półsyntetyczny. Grozi to rozszczelnieniem silnika i z dużymi wydatkami na jego generalny remont.


Olej półsyntetyczny jest mieszaniną bazowych olejów mineralnych i syntetycznych. Jednak nie należy kierować się tym, i nie mieszać dwóch różnych olejów w silniku samodzielnie. Proces mieszania odbywa się w laboratoriach i dotyczy olejów bazowych. Olej półsyntetyczny posiada wiele właściwości zbliżonych do syntetycznego. Zapewnia lepszą ochronę silnika i smarowanie niż olej mineralny. Oleje tego typu są „pomostem” w przejściu z oleju syntetycznego na mineralny.


Olej mineralny otrzymuje się z procesu rafinacji ropy naftowej. Rafinacja jest procesem oczyszczania i uszlachetniania substancji naturalnych w celu nadania im odpowiednich właściwości. Oleje mineralne są zwykle gęstsze i mają gorsze, i mniej stabilne parametry w porównaniu do olejów syntetycznych. Jednak nie są one tak złej jakości jak oleje produkowane kilka lat temu i wskazane jest ich używanie w silnikach starszych lub o dużym przebiegu. Zaleca się ich częstszą wymianę.




 źródło: www.gulf.pl